Proces výroby počítačů v AT Computers

 

www.rmol.cz | František Doupal | 17. 5. 2017

 

Vidíme příležitost v tom nabídnout zákazníkovi něco víc než standardní výrobek. Nabízíme tedy náš vlastní produkt sestavený dle unikátních požadavků zákazníka, a to vše velmi rychle – už do tří dnů od objednávky. Kde jinde dostanete PC na míru, vyladěné, zahořené a prověřené přibližně do 3 dnů od objednání?

Výrobu pro AT Computers zajišťuje sesterská společnost – specializovaná výrobní divize AT Compus, která vyrábí vlastní produkty již téměř 27 let. Za tuto dobu se vypracovala do pozice největší firmy zabývající se výrobou osobních počítačů v České republice s výrobní kapacitou 100 000 kusů ročně. Vyrábí nejen osobní počítače pro domácnosti a kanceláře, ale i sestavy navržené pro hry, výuku, internetové nebo kancelářské aplikace, dále notebooky, pracovní stanice, servery a průmyslové počítače. Zaštiťuje výrobu těchto produktů pod značkami X-Diablo, Comfor, Premio, Triline, AutoCont a další značky svých odběratelů. Své výrobky pak prostřednictvím prodejních sítí jednotlivých značek distribuujeme nejen pro český, ale i pro slovenský a částečně i polský trh.

Produktová nabídka počítačů našich značek se dá rozdělit na dvě skupiny. Do první skupiny spadá přibližně 90 % našich počítačů, které jsou vyráběny na zakázku podle individuálních potřeb zákazníků. Druhou skupinou jsou akční letákové sestavy, které mají pevnou konfiguraci a jsou vyráběny na sklad pro okamžitý odběr. Konfiguraci těchto sestav se snažíme vytvářet podle aktuální poptávky od zákazníků a podle nejnovějších komponent na trhu od našich dodavatelů.

Objednání, test kompatibility a testy komponent

Vše začíná u zákazníka, který si stanoví své požadavky, co by počítač měl obsahovat, co má splňovat. U nás jeho požadavky procházejí testem kompatibility – musíme zjistit, zda jsou žádané představy reálné a proveditelné. A to v největším detailu. Nespoléháme se jen na psaná pravidla, ale zejména na zkušenosti a námi provedené testy. Pak už dochází k vydání jednotlivých komponent a probíhají první primární testy – testy základní desky, počítačové skříně a zdroje. Pečlivě vybíráme a samostatně testujeme všechny komponenty a zdroje, které bereme pouze od prověřených světových dodavatelů – poruchovost jsme dokázali snížit až na neuvěřitelných 0,09%.

Montáž

Dále přistupujeme k samotné montáži, kdy pracujeme podle přesné výrobní dokumentace zpracované našimi odborníky a dodržujeme podrobné pracovní instrukce. Vyrábíme v antistatickém pracovním prostředí, aby nedocházelo k jakémukoli poškození stroje. A nyní přichází doba k dalšímu testování, tentokrát funkčnímu – kontrolujeme kvalitu montáže a zkoušíme celkovou funkci prováděním interaktivních testů.

Zahoření PC

Další fází je zahoření počítače, čímž testujeme jeho výkonnost a plnou zátěž pomocí řady zátěžových programů a benchmarků. To vše minimálně šest hodin u standardních sestav a minimálně 24 hodin u pracovních sestav a serverů v zahořovací peci. Poté následuje konfigurace a finalizace – testujeme funkčnost zařízení, příp. další speciální požadavky. Nakonec proces finalizujeme vystavením záručního a balícího listu, přidáváme příslušenství a dokumentaci k softwaru.

Výstupní kontrola

Jednoznačně nesmí chybět výstupní kontrola, kdy ověřujeme celý proces výroby, kontrolujeme kompletnost testovacích procedur, pečlivé zabalení a expedujeme – kvalita je pro nás prioritou od přípravy výroby až po poslední výrobní operaci. Díky tomuto procesu můžeme zaručit, že se k zákazníkům vždy dostanou jen ty nejkvalitnější produkty.

Montáž celého výrobku probíhá na jednom pracovišti, v případě velkých sérií je organizována na principu proudové výroby. Výroba trvá většinou jeden až tři dny, sledujeme ji pomocí načítání čárových kódů, takže přesně víme, v jaké fázi výroby se produkt nachází – to nakonec může sledovat na internetu i sám zákazník.

Naší výhodou jsou nízké náklady výroby, vzdělaný a zručný personál, dlouhodobé zkušenosti, kvalita služeb, možnost rozšíření výrobní kapacity, umístění ve stabilním průmyslovém regionu. Poskytujeme záruční i pozáruční servis na vysoké technologické úrovni po celé ČR i SR. Máme skvělé technické zázemí – k dispozici je moderní linka na vysoké technologické úrovni se zahořovacím komplexem a SW automaty pro dílčí testování. Soustavně usilujeme o dosažení nejvyšší kvality.

Také víme, že základ úspěchu je v každém jednotlivém pracovníkovi. Proto se jim snažíme vytvořit optimální pracovní prostředí, finančně je motivujeme k dosažení maximální kvality. A to nám nejspíš vychází, reklamace jsou opravdu velmi nízké (necelá dvě procenta v roce 2016). Ve výrobě je přibližně 30 zaměstnanců, kteří jsou individuálně hodnoceni. Všichni jsou také pravidelně školeni přímo od výrobců – máme vyškolené a vzdělané specialisty na jednotlivé druhy komponent.

Samozřejmě také pečlivě dbáme na politiku kvality a životního prostředí. Společnost AT Compus má zavedeny a certifikovány systémy řízení kvality a environmentálního managementu dle daných norem ISO 9001 a 14001.

Věříme, že stolní PC mají své pevné místo v IT světě, a rozhodně nejsou mrtvé téma. Podívejme se třeba do kanceláří, škol, nebo nemocnic, tam všude budou stále patřit, nebo do oblasti gamingu, kde sice existují specializované herní notebooky, ale ty pro klasické PC nejsou konkurencí, ať už se podíváte na cenu, tak i na technickou vybavenost – v poměru cena/kvalita jsou na tom PC rozhodně lépe. Proto i nadále budeme pracovat na zlepšování vlastní výroby, abychom byli schopni vyjít vstříc jakýmkoli požadavkům zákazníků, např. aktuálně prostřednictvím projektů X-Diablo či X-POS.