Zajímavosti z veletrhu IFA 2022

Na začátku září v Berlíně proběhl další ročník veletrhu spotřební elektroniky IFA. Poprvé od vypuknutí covidu-19 v (téměř) klasické podobě. A opět bylo na co koukat… Výrobci se předháněli v tom, kdo představí zajímavější novinky, a návštěvníci, kteří do Německa vážili cestu, jistě nelitovali. Těm ostatním přinášíme následující řádky, na kterých si vybrané novinky přiblížíme.

 


Osobní počítače, notebooky a monitory

V PC segmentu byly hodně vidět zejména firmy jako ASUS, Lenovo či Samsung. První dvě jmenované společnosti na veletrhu předváděly (nejenom) své notebooky s ohebnými OLED displeji, které jsou si na první pohled v mnohém podobné, avšak přece jen jiné.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED, který se na český trh dostane ve čtvrtém čtvrtletí, na první pohled zaujal svou 17,3" dotykovou obrazovkou s poměrem stran 4 : 3 a rozlišením 2,5K. V kombinaci s Bluetooth klávesnicí umožňuje skládací konstrukce využívat zařízení hned v několika režimech. Precizně zkonstruovaný kloub s rozsahem pohybu 180o prošel podle výrobce nejméně 30 000 testovacími cykly, což zaručuje dlouhodobou odolnost.

Společnost Lenovo se na veletrhu pochlubila dokonce již druhou generací svého zařízení s flexibilním displejem. Nejnovější edice modelu ThinkPad X1 Fold přináší větší displej i výkonnější procesory. OLED displej je trochu menší než v případě souputníka od ASUSu – v rozloženém stavu má 16,3". I v tomto případě se mohou zákazníci spolehnout na kvalitní hardwarové zpracování z prémiových materiálů nebo Bluetooth klávesnici (se čtečkou otisku prstu) v ceně.

Samsung představil několik nových herních monitorů (Odyssey G70B a G65B), ale největší pozornost upoutal jednoznačně Odyssey Ark s úhlopříčkou 55", rozlišením 3 840 × 2 160, frekvencí 165 Hz a zakřivením 1 000R. O špičkový obraz se stará technologie Samsung Quantum Matrix, využívající mini LED diody. Zážitek umocňuje režim Cockpit, díky němuž lze monitor otočit na výšku, natáčet jej a naklápět, a zvuková technologie Sound Dome v konfiguraci 2.2.2 s celkovým výkonem 60 W.

Nová zařízení představovala na veletrhu IFA také společnost Huawei. Mezi novinkami nechyběly vlajkové lodě z řad tabletů a notebooků (MateBook X Pro) nebo nové chytré telefony nova 10 či nova 10 Pro. Vlajková loď nové generace tabletů, MatePad Pro, dostala vylepšení z hlediska designu, kvality obrazovky, audiovizuálního zážitku, softwaru i hardwaru. Pochlubit se může 12,6" OLED displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz. Všestrannost a univerzálnost využití v nejrůznějších situacích podtrhují dotykové pero M-Pencil druhé generace a chytrá magnetická klávesnice.

Audio a video

Zajímavými novinkami se blýskla společnost Philips. Zmínit můžeme prémiový televizor PML9507 se 120Hz mini LED obrazovkou s jasem 1 500 nitů. Zaujala i inovovaná verze technologie Ambilight Next Generation, kterou doplňuje funkce Aurora schopná ozářit místnost i po skončení sledovaného pořadu. Svými mini LED a QLED televizory (nejen těmi ve formát XL) pak zaujalo i TCL. Stánku LG dominoval 97" OLED televizor evo Gallery Edition. Možná ještě většímu zájmu se však těšil televizor LG OLED Flex s úhlopříčkou 42", který lze podle potřeby ohýbat a zase narovnávat zpět. Ohnutí lze nastavovat ve 20 úrovních od zcela rovného až do poloměru 900R. Novinkami se pochlubil i Epson. Např. modely EpiqVision Ultra EH-LS800B a EH-LS800W jsou prvními projektory výrobce se super ultrakrátkou projekční vzdáleností, která je dovoluje umístit již 2,3 cm od stěny.

Značka Jabra se prezentovala kompletně bezdrátovými „peckovými“ sluchátky Elite 5. Mezi jejich klíčové vlastnosti patří 6mm zvukové měniče, aktivní potlačení nežádoucích zvuků, šestice mikrofonů s redukcí ozvěn větru, podpora kodeku aptX, ekvalizér nebo možnost připojení k více zařízením. Z nabídky sluchátek vyčníval také model JBL Tour Pro 2, jehož dobíjecí krabičku výrobce doplnil o dotykový displej s ovládáním základních funkcí. Audio-Technica naopak zacílila na zákazníky, kteří si potrpí na klasiku – na veletrhu totiž představila dva cenově dostupné přehrávače vinylů s podporou Bluetooth. Náročné zákazníky potěšil soundbar Bang & Olufsen Beosound Theatre se 16 zvukovými měniči, podporou Dolby Atmos, připojením eARC a možností vybrané komponenty upgradovat v průběhu času.

Virtuální a rozšířená realita a chytrá domácnost

Svůj prostor na veletrhu dostala i virtuální (či smíšená/rozšířená) realita. Produkty z této kategorie ukazovaly např. společnosti TCL (šlo o brýle TCL NXTWEAR Wearable Display, které jsou lehké, snadno se používají a navozují pocit pohlcujícího sledování rozšířené 140" obrazovky na vzdálenost čtyř metrů) nebo Lenovo (řešení Glasses T1 se podobá slunečním brýlím a pomocí dvou micro OLED displejů s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů slouží jako náhrada monitoru, projektoru či televizoru). V segmentu chytré domácnosti vystavovala např. značka Signify, z jejíchž produktů můžeme jmenovat moderní řadu žárovek, které jsou k dispozici ve třech výrazných tvarech, nebo světelný pásek navržený pro PC monitory. Osobní váha Body Comp představená firmou Withings pak zaujala celou řadou sofistikovaných funkcí, jejichž prostřednictvím dokáže vyhodnotit širokou škálu tělesných parametrů. Potěšitelná byla také stále se rozšiřující podpora univerzálního komunikačního standardu Matter, kterou u svých produktů brzy nabídne např. německý výrobce Eve.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz