CES nastínil technologické trendy roku 2023

Veletrh Consumer Electronics Show (CES), který pravidelně probíhá v americkém Las Vegas, můžeme i vzhledem ke konání hned z počátku roku považovat za přehlídku technologií, produktů a služeb, které budou „in“ v následujících měsících a letech.

 


CES má dlouhou historii a celosvětově patří mezi největší akce svého druhu. Ačkoli byl kvůli covidu pozastaven, respektive v roce 2021 nejprve proběhl pouze virtuálně a následně v roce 2022 v „kombinované formě“, postupně se vrací v plném rozsahu a v roce 2023 přilákal na 115 000 účastníků a 4 400 vystavovatelů.

Široká škála technologií

CES se neomezuje pouze na spotřební elektroniku, ale zahrnuje širokou škálu produktů a služeb. Vedle PC, smartphonů, virtuální a rozšířené reality, gamingu nebo řešení z oblasti audia a videa, fota, smarthome, zdraví a fitness zde narazíte třeba i na erotiku. Kromě toho se na veletrhu prezentují i firmy z oblastí auto-moto, e-mobility, logistiky, robotiky, dronů, softwaru a aplikací nebo energetiky. Zapomenout nesmíme ani umělou inteligenci, „krypto“ nebo blockchain. Jedna ze sekcí veletrhu byla věnována i startupům. Zde se ale zaměříme především na počítače a monitory.

Procesory a grafické čipy

Na letošním veletrhu byly představeny novinky tří velkých čipových firem: AMD, Intelu a Nvidie. AMD představilo nastupující generaci mobilních (notebookových) procesorů Ryzen 7000 postavených na architektuře Zen 4. Kromě toho AMD představilo také několik nových desktopových modelů.

Intel vypustil do světa novou sérii mobilních procesorů Intel Core 13. generace, které se brzy objeví na trhu v několika variantách, jako jsou řady H, HX, P či U. Navzájem se tyto modelové řady liší výkonem, výbavou i dalšími vlastnostmi. S novým hardwarem pro notebooky se „vytasila“ také Nvidia. Grafické čipy řady GeForce RTX 40 (Ada Lovelace) podle výrobce přinášejí historicky největší generační skok ve výkonu i energetické účinnosti. Notebooky vybavené GeForce řady RTX 40 přinesou výkon srovnatelný se stolními počítači a budou mít technologie jako DLSS 3 a Max-Q 5. generace.

Počítače a monitory

Menší i větší výrobci na CESu představili stovky novinek, které na trh postupně přijdou během letošního roku a budou stavět i na již zmiňovaných inovacích procesorů a grafických karet.

Mezi novinkami nejvíce rezonovaly trendy jako znovuobjevení 3D zobrazení, rozšiřování OLED, důraz na kvalitu displejů, zvyšování výkonu i výdrže, miniaturizace, bezpečnost, zapojení umělé inteligence a strojového učení do různých provozních aspektů stolních i přenosných počítačů nebo pokrok v oblasti chlazení výkonných vestavěných komponent.

Vývoj monitorů (a televizorů) pokračuje díky nástupu technologií jako OLED, Quantum mini LED či micro LED. Novinky se pyšní také stále většími úhlopříčkami a rozlišeními i výrazným nárůstem frekvence, která dosahuje až 500 Hz. Roste také obliba prohnutých panelů. Konektivitu s nejnovějšími generacemi herních konzolí a s moderními grafickými kartami pak zajistí rozhraní jako HDMI 2.1 či DisplayPort 2.0.

Výrobci při vývoji monitorů viditelně reagují na potřeby náročných gamingových uživatelů. Zároveň však myslí i na „běžné“ zákazníky, kteří ocení spíše faktory jako pohodlí, bezpečnost či všestrannost umožňující přístroje využívat také v prostředí home officu či hybridní práce. Klíčové se tak stává i rozhraní USB-C a technologie jako USB4 a Thunderbolt 4 pro snadné vzájemné propojení stolních i přenosných počítačů, monitorů a příslušenství.

Chytrá domácnost

Dobrou zprávou je, že adopce protokolu Matter, který umožňuje lepší vzájemnou spolupráci řešení různých výrobců, pokračuje. Již dnes je dostupný v řadě produktů a neustále se objevují nové. Naději však mají i majitelé starších modelů, protože mnoho z nich obdrží podporu tohoto standardu formou softwarové aktualizace.

Česká stopa na veletrhu

Z lokálního pohledu nás může těšit, že své zástupce měla na veletrhu i Česká republika. Její prezentaci zajistily firmy Prusa Research, Somnium Space a VRgineers, které společně předváděly brýle pro virtuální realitu, jenž jsou upravitelné pomocí dílů vytištěných na 3D tiskárně.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz