Trendy v oblasti audiovizuálních technologií

Spolehlivým zdrojem aktuálních novinek z oblasti audiovizuálních technologií a systémové integrace bývá veletrh Integrated Systems Europe (ISE), který letos proběhl v Barceloně. Pojďme si tedy společně zkusit shrnout, kam by se mohla tato oblast v blízké budoucnosti ubírat a co všechno je zde k vidění.

 


Segment audiovizuálních technologií a systémové integrace má široký záběr a přesah do mnoha dalších sektorů. Zahrnout sem můžeme např. audio a video, sjednocenou komunikaci, vzdělávání, digitálních pracoviště, chytré domácnosti a budovy, digital signage, osvětlení a inscenace, multimediální tvorbu a její produkci a distribuci, ale třeba i bezpečnost, dohledová centra a mnoho dalších.

Všechno souvisí se vším

Jedním z nejzřetelnějších trendů je stále těsnější propojování nejrůznějších technologií, které spolu na první pohled příliš nesouvisí. Oblast audia a videa byla komplexní vždy, nyní se však integrace různých audiovizuálních a síťových technologií do podoby často nečekaných, avšak praktických řešení stává klíčovým faktorem pro expanzi tohoto odvětví. Stále složitější se tak stává i dělení jednotlivých výrobců a jejich produktů do jasně ohraničených kategorií. Jejich technologie se využívají v mnoha tržních vertikálách a specializovaní integrátoři je často využívají i tam, kde se s tím původně nepočítalo

Příkladem využití nejmodernějších síťových a audio-video technologií mohou být živé akce, jako jsou třeba koncerty nebo sportovní utkání. Dnes se na mnoha z nich kombinují filmové techniky, interaktivní obsah, divadelní design a šablony a (foto)reálná nebo i fantazijní prostředí navozující hluboké smyslové ponoření. Kromě toho umožňují tyto technologie interaktivní zapojení přítomného i vzdáleného publika, například při online streamování. Mezi výrobci i zákazníky tak získávají stále větší oblibu protokoly jako AV-over-IP, které umožňují přenášet audiovizuální signály po síti. Příkladem využití nejmodernějších síťových a audio-video technologií mohou být živé akce, jako jsou třeba koncerty nebo sportovní utkání. Dnes se na mnoha z nich kombinují filmové techniky, interaktivní obsah, divadelní design a šablony a (foto)reálná nebo i fantazijní prostředí navozující hluboké smyslové ponoření. Kromě toho umožňují tyto technologie interaktivní zapojení přítomného i vzdáleného publika, například při online streamování. Mezi výrobci i zákazníky tak získávají stále větší oblibu protokoly jako AV-over-IP, které umožňují přenášet audiovizuální signály po síti.

3D, metaverzum a internet věcí

Ve stále větší míře se zapojují také technologie internetu věcí a umělé inteligence. V budoucnu se bude také častěji pracovat s vícerozměrnými formáty, které postupně nahradí 2D prezentace. Již nyní můžeme ve světě počítačů sledovat nástup obrazovek schopných za pomoci autostereoskopických technik navodit trojrozměrnou iluzi bez nutnosti používat brýle nebo jiné příslušenství.

Připravit se musíme také na stále intenzivnější prosazování rozšířené, smíšené či virtuální reality. Často se dnes hovoří i o tzv. metaverzech, která se sice reálně zatím příliš neprosadila, ale dříve nebo později tento čas nejspíš také přijde. Spolu s tím poroste i význam výkonných CPU či GPU, herních enginů, CAD designu nebo digitálních dvojčat pro průmyslový výzkum a inženýrství.

Audio a video úzce souvisí také s videokonferenčními technologiemi, sjednocenou komunikací, týmovou spoluprací, hybridní prací nebo vzděláváním. Zde všude se inovace odvíjejí právě od kvality zvuku a obrazu, a to ve spojení se stále výkonnějším hardwarem, síťovými technologiemi, kvalitními kamerami a citlivými mikrofonními poli nebo třeba již zmíněnými IoT prvky (ty mohou např. monitorovat obsazenost zasedacích místností, teplotu nebo kvalitu vzduchu). Čímž se volně dostáváme k chytrým domácnostem a budovám a celé řadě dalších technologií, které by samy o sobě vydaly na další samostatný článek.

Nejnovější trendy ovlivňují také produkci digitálního obsahu. Zde se uplatní produkty, jako jsou kamery, televizory či monitory, projektory, streamovací služby a řešení pro (živý) přenos obsahu. K tomu si můžeme přidat AR/VR headsety, síťové technologie, úložiště nebo cloudové služby

Závěrem

Audiovizuální technologie a systémová integrace se stále více propojují s jinými oblastmi, jako jsou internet věcí, umělá inteligence a rozšířená, smíšená či virtuální realita. Tento trend je posilován nejen rychlým technologickým vývojem, ale také poptávkou po inovativních a praktických řešeních. Výsledkem je široká škála nových produktů a služeb, které se využívají v různých oborech a tržních vertikálách. Pro poskytovatele služeb i koncové uživatele je navíc stále důležitější možnost využívat komplexní řešení, která zahrnují moderní technologie a nabízejí různé způsoby interakce a komunikace nebo nové formy zážitků.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz