Rozhovor s Václavem Štajnerem z firmy QNAP

Pro naše zákazníky nám Václav Štajner, zástupce společnosti QNAP, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

 

Došlo u vás v QNAPu v poslední době k něčemu významnému/zásadnímu?

Ano, v poslední době jsme dosáhli hned několika významných milníků. Loňské slavnostní otevření nové budovy evropské centrály v německém Willichu bylo jedním z nich, a posílilo naši odhodlanost ke globálnímu a regionálnímu rozvoji podnikání. Soustředíme se také na vývoj nové generace inteligentních dozorovacích řešení s akcentem na podporu umělé inteligence. Chceme tímto přinášet inovativní a efektivní technologie, které zvyšují bezpečnost a usnadňují správu. Letos jsme také uvedli hlavní novou řadu 5.1 NAS operačních systémů QTS (ext4) a QuTS hero (ZFS), což přineslo výrazné zvýšení výkonu. Nové funkce jako SMB Multichannel, rozšíření ZFS RAID pole a možnost monitorovat a spravovat více NAS pomocí platformy AMIZ Cloud nám pak umožňují lépe odpovídat na potřeby našich uživatelů. Tyto aktualizace také přinesly spoustu nových vlastností, jako je například delegovaná správa či aplikace QNAP Authenticator, které zvyšují úroveň bezpečnosti a umožňují uživatelům lépe chránit svá data. Jsme nadšeni tím, jak se naše společnost QNAP neustále posunuje vpřed a jak jsme schopni reagovat na aktuální potřeby trhu. Tyto inovace nám umožňují nabídnout našim zákazníkům špičková řešení pro správu dat a bezpečnost, a to s vědomím, že jsme vždy na prvním místě v oblasti technologického pokroku.

V čem pro vás byl loňský rok nejtěžší, nebo naopak nejjednodušší?

Loňský rok přinesl jisté výzvy, zvláště po pandemii (a také dopadech konfliktů na východě), kde naši IT partneři čelili obtížím, stejně jako jejich zaměstnanci. Globální nedostatek surovin a materiálu pro výrobu nás vedl k důkladnému plánování zásob a materiálů, abychom předešli budoucím problémům s nedostatkem našich zařízení. Nicméně, tím největším úspěchem bylo, jak jsme se dokázali postavit těmto výzvám čelem a díky vynikajícím týmům na Taiwanu a spolehlivým partnerům jsme byli schopni udržet kvalitu a dostupnost našich produktů, a to i v těchto komplikovaných podmínkách. Při pohledu na pozitivní stránku minulého roku jsme rádi, že se podařilo navázat na snadnou a efektivní komunikaci se zákazníky během partnerských setkání. Tato obnovená možnost osobního kontaktu nám také umožnila rychleji reagovat na nové výzvy a přizpůsobovat naše produkty tak, aby lépe vyhovovaly měnícím se potřebám trhu.

Co podle vás IT trh trápí nejvíce?

V Česku a na Slovensku je to momentálně výzva spojená s nedostatečnou dostupností kvalifikovaných IT odborníků. Dále pozorujeme rostoucí komplexitu kybernetických hrozeb, která vyžaduje stále sofistikovanější bezpečnostní opatření a investice do ochrany dat a sítí. V této náročné situaci však QNAP dokáže nabízet adekvátní vlastnosti a produkty, jako jsou zařízení pro rychlou identifikaci cíleného ransomwaru a dalších hrozeb, které umožňují včasné varování před potenciálními riziky. Navíc se setkáváme s výzvami v oblasti udržitelnosti a ekologického hlediska IT odvětví. Zákazníci a partneři často kladou důraz na ekologické inovace a snižování negativního dopadu technologií na životní prostředí.

V čem vidíte potenciál?

Obrovský potenciál vidíme v propojení dvou klíčových oblastí, které současný digitální svět vyžaduje: bezpečnost a efektivní správa dat. S rostoucími kybernetickými hrozbami je kritické, aby organizace měly v místě spolehlivá a sofistikovaná bezpečnostní opatření. QNAP, jako přední hráč v oblasti úložišť a síťových řešení, má v tomto směru rozhodně co nabídnout. Dále vidíme velký potenciál v oblasti zálohování dat. V době, kdy spolehlivé uchování a rychlá obnova dat se stává klíčovým pro podnikání, přinášíme významné inovace a technologické řešení pro efektivní zálohování a obnovu dat. Nesmíme opomenout ani síťové řešení, které nabízíme (10Gb a 2,5Gb routery, klasické i hybridní switche, zařízení pro virtuální sítě apod.). V dnešním vyspělém technologickém prostředí je také klíčové mít robustní a spolehlivou síťovou infrastrukturu. Spojením úložišť a síťových řešení může QNAP přinést kompletní a integrované technologické portfolio, které dokáže splnit širokou škálu potřeb našich zákazníků v oblasti správy dat a sítí.

Jak vnímáte důležitost sociálních sítí v dnešní době?

Sociální sítě hrají v dnešní době klíčovou roli v komunikaci a sdílení informací. Jsou nejen platformou pro osobní komunikaci, ale také důležitým prostředkem pro podniky k propagaci a interakci se zákazníky. A tak je pro společnost QNAP důležité maximálně využít potenciál sociálních sítí, protože to umožňuje efektivní komunikaci s našimi uživateli, sdílení aktualit a získávání zpětné vazby, což přispívá ke zlepšování našich produktů a služeb.

O jaké vaše produkty je na českém a slovenském trhu největší zájem?

Na českém a slovenském trhu je vůči produktům společnosti QNAP zájem rozložen přes všechny tři hlavní segmenty – domácnosti/ SOHO, malé a střední podniky a velké podniky. Nicméně, lze říci, že domácí uživatelé vykazují největší zájem o náš nejlevnější 2pozicový NAS QNAP TS-233. Tento model vyniká v bezkonkurenční cenové relaci, poskytující lepší a výkonnější hardwarové parametry oproti konkurenci. Dalším významným hitem jsou různé modely QNAP rack NAS s kompaktními rozměry (malá hloubka), které nalezly uplatnění v instalacích do malých nebo standardních racků. Tato řada produktů přináší významný benefit v podobě úspory místa pro kabeláž a zajištění dodatečného chlazení. Zákazníci typu fotografové, foto-studia nebo video-studia projevují také význačný zájem o speciální segment QNAP NAS produktů, které jsou navrženy přímo s ohledem na tyto profesionální uživatele a obsahují Thunderbolt 3 rozhraní (a velmi brzy budeme uvádět nové modely Thunderbolt 4 NAS) pro maximální výkon a efektivitu v jejich tvůrčích projektech.

Proč by měli koncoví zákazníci pracovat právě s vašimi produkty?

Koncoví zákazníci by měli využívat naše produkty, protože QNAP NAS nabízí širší možnosti využití než konkurenční produkty. Mimo standardní ukládání a zálohování dat mohou naši uživatelé využívat NAS například i jako multimediální centrum. To znamená, že NAS neposkytuje jen základní úložné či zálohovací funkce, ale umožňuje také plynulé a kvalitní přehrávání multimediálního obsahu. Kromě toho, při pořízení QNAP NAS získává uživatel další výhodu, zařízení lze totiž využívat jako plnohodnotný počítač tím, že připojí klávesnici, myš a monitor. To otevírá možnosti využití NAS jako Linuxového nebo Windows PC. V případě využití kamerového dohledu s QNAP NAS a aplikací QVR Pro, má pak zákazník navíc 8 kamerových licencí zdarma. Pro koncové zákazníky ve firmách QNAP mimo širokého portfolia produktů a rozličného příslušenství nabízí také NBD a NBD Onsite služby, které zajišťují vysokou úroveň podpory. Dále disponujeme projektovým programem, kde nabízíme IT partnerům individuální spolupráci a podporu při realizaci projektů. Tím se snažíme zajistit nejen kvalitu produktů, ale i komplexní podporu pro naše zákazníky ve firmách.

Jak se díváte na trend prodávat cokoli jako službu? Čím si vysvětlujete rostoucí zájem o XaaS, tedy prodávat cokoli jako službu?

V QNAPu víme, že trend prodávat cokoli jako službu (XaaS) reflektuje aktuální potřeby a preferencí zákazníků, kteří se stále více soustředí na efektivitu, flexibilitu a snížení nákladů, a proto jsme reagovali na tento trend nabídkou rozmanitých cloudových služeb. Včetně nejnovější služby s názvem myQNAPcloud Storage, jenž QNAP uživatelům poskytuje přístup k online úložišti s kapacitou 16GB zdarma (vyšší kapacita se pak dokupuje). Tím umožňuje uživatelům snadný a rychlý způsob ukládání a sdílení dat, aniž by museli spravovat vlastní fyzické úložiště. To je důležité pro ty, kteří chtějí mít rychlý a bezpečný přístup ke svým datům bez nutnosti investovat do vlastního hardware.

Jak se po práci nejlépe odreagujete?

Převážnou část mého volného času trávím s rodinou, což často zahrnuje výlety do hor, dlouhé procházky se psem po loukách a lesích, a cyklistiku. Rád se také věnuji péči o naši velkou zahradu. Ve večerních hodinách, kdy mám příležitost, rád si zahraji remastrované strategické hry jako je Command and Conquer nebo StarCraft apod., což mi přináší relaxaci a zábavu.

Jaká IT vychytávka dle Vás ještě není na trhu, resp. jaká by se Vám hodila doma?

Určitě by se hodila IT vychytávka, která by mi pomohla s časově náročnými úkoly - automatický kuchař, který by mi připravil výborné jídlo na základě mého chuťového profilu. :-)

Jaká výzva (ať už pracovní nebo soukromá) vás v nejbližší době čeká?

V nejbližší době mě čeká náročnější období, zejména s narůstajícím zájmem zákazníků o naše produkty a služby, spolu s mediální prezentací nových produktů a služeb, a účastí na mnoha partnerských setkáních.

Je nějaká oblast IT, do které se nově chystáte pustit?

Ano, určitě máme v plánu se pustit do nových a zajímavých oblastí v rámci IT. Nyní, je to do jisté míry reakce na rostoucí poptávku náročnějších zákazníků, zejména v oblasti sítí. Nově totiž uvádíme na trh switch s 100Gb porty, což je jen jedním z kroků k posílení naší pozice v oblasti výkonných síťových prostředí. Nicméně, nedávno jsme představili inovativní produkt s názvem KoiBox pro 4K videokonference, což je příkladem naší snahy přinášet nové perspektivy i mimo naše tradiční oblasti působnosti. Takže ano, máme v plánu nabídnout další zajímavé produkty, které budou přinášet nové možnosti a vymykají se běžným standardům.

 

Autor: Marketing