All-in-one počítače šetří prostorem i energií

Počítače typu „vše v jednom“, které spojují výpočetní část s monitorem, celosvětově tvoří asi desetinu celkových prodejů desktopových PC. I přes menší prodeje však často jde o tu nejlepší možnou volbu.

 


Již jsme si naznačili, že počítače typu „vše v jednom“ kombinují monitor s „počítačovou částí“, která se ukrývá buď přímo za obrazovkou, nebo v jejím podstavci. Nejznámějším představitelem tohoto tržního segmentu je bezesporu iMac od Applu, svá „želízka v ohni“ ale mají i další výrobci. Na následujících řádcích si přiblížíme důvody, proč bychom tomuto segmentu měli věnovat svou pozornost.

Kompaktní provedení šetří prostorem

Díky tomu, že klasické all-in-one počítače rozměrově v podstatě kopírují standardní monitory nebo jsou jen o něco větší, máme na světě první (a možná největší) benefit této třídy zařízení – schopnost šetřit místem. Takové počítače se hodí i do míst, kde není prostoru nazbyt – typicky může jít o recepce, ordinace, obchody či restaurace, menší kanceláře, koleje nebo internáty, ale třeba také dětské pokojíky či domácí pracovny či pracovní koutky v malých bytech.

S výše zmiňovaným argumentem úzce souvisí i fakt, že podle průzkumu společnosti Digitimes se nejčastěji prodávají modely s úhlopříčkami obrazovky 20" až 25". Obecně jde tedy (i ve srovnání s nejprodávanějšími monitory) spíše o menší přístroje, ačkoli v nabídkách výrobců narazíme i na zařízení s většími displeji.

Na místech s omezeným prostorem mohou být výhodou také modely s dotykovou obrazovkou, při jejichž obsluze se lze obejít bez myši a klávesnice. Dotykové ovládání, na které jsme zvyklí z tabletů či telefonů, ocení i řada běžných uživatelů a vhod mohou přijít např. i při různých formách interaktivní zábavy v dětském pokoji nebo třeba ve výuce. Je proto dobře, že výrobci zařazují „touch“ modely do nabídek stále častěji.

Výhodou kompaktních rozměrů (a menší hmotnosti) může být také lepší mobilita. S častým přenášením či převážením se primárně nepočítá, ale ve srovnání s běžným desktopem to nebude ani zdaleka takový problém. Některé modely však disponují dokonce i madlem pro snadné přenášení nebo vestavěnou baterií.

Úsporné komponenty pro tichý a efektivní provoz

Stále výkonnější komponenty, primárně procesory a grafické karty, ale třeba i paměti a úložiště, generují nezanedbatelné množství tepla, které je z vnitřku počítačů potřeba odvádět. Výrobci jsou proto při návrhu a výrobě AiO zařízení, podobně jako v případě notebooků nebo mini PC, nuceni sahat ke kompromisům. Často tak volí hardware určený pro využití v přenosných počítačích navržený tak, aby produkoval co nejméně tepla a bylo možné jej snadněji a rychleji zchladit. Na druhou stranu to v dnešních podmínkách nepřináší žádná větší omezení, protože i „mobilní“ komponenty jsou (samozřejmě i v závislosti na konkrétní specifikaci dané sestavy) dostatečně výkonné pro drtivou většinu běžných, každodenních činností včetně hraní her. Profesionální pracovní stanici tedy nenahradí, ale obecně by nedostatek výkonu neměl být problémem.

Zájemci o AiO počítače mohou vybírat ze široké škály zařízení s moderními procesory, integrovanými i dedikovanými grafickými čipy, rychlými SSD úložišti i dostatečným množstvím operační paměti. Totéž platí o komunikační a konektorové výbavě – standardem jsou dnes bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth a dostatečné množství moderních konektorů (včetně USB-A a USB-C). Většina modelů nabízí i obrazový výstup užitečný např. pro připojení druhého monitoru, televizoru či projektoru.

Výrobci nejčastěji nabízejí různé formy IPS panelů s širokým spektrem úhlopříček, rozlišení (Full HD, Quad HD či 4K) i povrchových úprav (lesklé, matné, antireflexní) – i v tomto ohledu je nabídka více než široká.

Servis a rozšiřování může být limitem

Určitou nevýhodu mají AiO počítače ve vylepšování a rozšiřování základní výbavy – podobně jako u notebooků totiž může být většina komponent v počítači buď dostupná jen velmi obtížně, nebo je zde dokonce „napevno“. Tento parametr je tedy při koupi vhodné ověřit a případně do dostatečného hardwaru investovat hned při pořízení nového PC (a na možnost dalšího rozšiřování se raději nespoléhat).

Tento trend tedy bohužel nejde příliš v souladu se stále větším tlakem na ekologii a udržitelnost, protože na rozdíl od tradičního počítače s externím monitorem (kde lze běžně vyměnit většinu komponent i obrazovku) může být servis náročnější (pokud bude vůbec možný a finančně výhodný).

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz