Samsung ukázal budoucnost displejů

Na korejském veletrhu IMID 2021 ukázala společnost Samsung Display několik inovací v oblasti skládacích obrazovek OLED.

 

 

 

Jihokorejská společnost prezentovala pokroky své divize Samsung Display, které teoreticky mohou jednou vyústit i ve skutečné produkty. Jedním ze zajímavých produktů byl například displej se dvěma ohyby, jehož použití v chytrém telefonu/tabletu si Samsung již patentoval.

Hlavním lákadlem je nový 7,2palcový displej, který se skládá nikoli na dva, ale na tři díly, což umožňuje vytvořit skládací smartphone s širší obrazovkou než ty současné, a tedy s více “tabletovým” posláním. Samsung to ukázal to na konceptu, který se zřejmě stane další iterací modelu Galaxy Z Fold od společnosti Samsung. Obrazovky by mělo být možné využívat jako jednu velkou, jako jednu malou a jednu větší nebo jako tři, což by měly být schopny využívat kompatibilní aplikace. Samsung počítá s rozšířenou podporu pro multi-tasking, ke kterému použití nezávislých ploch vybízí.

Provedení označuje Samsung jako S-shape (možná by bylo výstižnější Z-shape), což se váže k faktu, že jeden ohyb jde do konkávního úhlu a druhý do tupého / konvexního. Podstatnou výhodou dvojitého skladu by měla být velmi nízká úhlopříčka složeného zařízení. Ta by mohla být kolem 4,5 palce. Je třeba říci, že na oficiálním videu s ukázkou, které zveřejnila společnost Samsung Display, není vidět skutečné zavírání a otevírání obrazovky, ale koncept je zobrazen pouze ve statickém režimu.

Velkou pozornost vzbudil také koncept chytrého reproduktoru, který obepíná 12,4palcový ohebný displej. Po aktivaci je tento displej schopen se rozevřít do podoby malého monitoru, což umožní nejen snazší čtení informací, ale třeba i pohodlnější videohovory.

Ve všech případech se jedná o prototypy ohebných displejů a není příliš pravděpodobné, že bychom se v dohledné době dočkali jejich reálného nasazení. Na druhou stranu není od věci pozorovat, jakým způsobem Samsung o ohebné budoucnosti uvažuje. Kdo ví, třeba korejský gigant překvapí.

Použité zdroje:

https://samsungmania.mobilmania.zive.cz/clanky/samsung-ukazal-budoucnost-displeju-teste-se-na-nove-skladaci-hybridy-a-notebooky/sc-309-a-1352591

https://smartmania.cz/samsung-ukazal-jedinecny-reproduktor-s-ohebnym-displejem-a-dalsi-netradicni-koncepty-video/

https://diit.cz/clanek/samsung-ukazal-tristrankovy-skladaci-smartphone

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/bude-se-pristi-galaxy-z-fold-skladat-na-tri-casti-prototyp-je-jiz-k-dispozici/