Notebooky pro školáky a studenty

Zorientovat se v široké nabídce přenosných počítačů nemusí být pro rodiče ani samotné žáky a studenty vůbec snadné. Výběr je obrovský a vlastnosti i ceny značně rozdílné.

 


Hardware a konstrukce

Přenosné počítače jsou ve srovnání se stolními počítači obecně křehčí, náchylnější na mechanické poškození a zároveň každodenně více namáhané a vystavované náročným a často rizikovým situacím. Ne každý žák či student je také schopný či ochotný svůj počítač „opečovávat jako v bavlnce“ a ten tak možná skončí na dně batohu spolu s hromadou učebnic, svačinou a dalšími „poklady“. U notebooků zkrátka narážíme na protichůdné požadavky, kdy chceme, aby byl počítač lehký, tenký a kompaktní, a současně robustní, odolný a ideálně by měl nabídnout třeba klávesnici odolnou proti polití. Zejména pro mladší žáky se tedy hodí zvážit pořízené některého ze specializovaných modelů, které disponují konstrukcí se zvýšenou odolností (často v souladu s armádními normami MIL-SPEC). Takové počítače jsou připraveny na „nešetrné“ zacházení a lépe odolají pádům, pošpinění či polití a dalším každodenním nástrahám. Často se můžeme setkat také např.s robustnějšími konektory či antibakteriální povrchovou úpravou.

S věkem rostou i nároky

Spolu s věkem studenta rostou nároky na jeho přenosný počítač, a to co se týče provedení, výkonu, výbavy i dalších funkcí a vlastností. Obecně je při výběru přenosného počítače dobré kromě věku uživatele vycházet z předpokládaného způsobu použití – důležité je, zda se počítá s každodenním přenášením nebo s tím, že počítač bude spíše trávit většinu času na stole. V prvním případě je určitě vhodné se zamyslet nad lehčími a kompaktnějšími přístroji s úhlopříčkou 12" až 14". I takové přístroje jsou dnes cenově dostupné, nabízejí zajímavou výbavu a výkon a pro přenášení budou určitě vhodnější než 15,6" a větší modely. Zejména u počítačů, kde se počítá s častým přenášením, bychom si měli pohlídat také výdrž baterie. Větší modely (15,6" a více) nejsou tak vhodné na přenášení (ačkoli dnes mohou být také relativně tenké i lehké), ale jsou vhodnější pro delší práci díky rozměrnější a pohodlnější klávesnici (s numerickým blokem) a touchpadu i větší pracovní ploše obrazovky.

Výkon a výbava

Pokud pomineme hraní moderních her (které však mohou někteří zákazníci v tomto věku již také vyžadovat), a zaměříme se spíše na běžné činnosti, nebude nám tolik záležet na výkonu PC. Výkon dnes bývá, možná s výjimkou těch nejlevnějších řešení, více než dostatečný. I u cenově dostupných notebooků jsou běžnou součástí výbavy rychlá SSD úložiště, zejména u těch nejlevnějších je však nutné počítat s menší kapacitou. Pokud víme, že by to mohl být problém, máme několik možností. Buď si můžeme rovnou připlatit za model s větším diskem, nebo se poohlédneme po variantě, která je vedle SSD osazena také kapacitnějším HDD. Některé notebooky umožňují osadit HDD dodatečně. Alternativou mohou být také externí (USB), síťová (NAS) či cloudová úložiště.
Uživatelé, kteří by si na počítači chtěli také zahrát hry (nebo pracovat s grafikou či videem apod.), by měli sáhnout po některém z notebooků s dedikovaným grafickým čipem. Na druhou stranu i integrované grafické čipy urazily v poslední době „kus cesty“ a se staršími či méně náročnými hrami si rovněž poradí. Náročnější uživatelé využijí také výkonnější procesory. Je však potřeba pamatovat na to, že s osazením výkonnějších (a „žravějších“) komponent se někdy vážou nutné kompromisy, jako jsou větší rozměry (kvůli efektivnějšímu chlazení), kratší výdrž baterie a pochopitelně vyšší cena. Výběr konkrétního hardwaru bychom měli samozřejmě přizpůsobit také studijnímu oboru (technické × humanitní). Někteří žáci si sice mohou po celou dobu svých studií spokojeně vystačit s nezbytným základem, ale velká skupina dalších, typicky studenti specializovaných oborů, lepší hardware ocení.

Další užitečné záležitosti

Náročnější studenti a studentky jistě využijí i celou řadu moderních funkcí a vlastností, které dnešní přenosné počítače nabízejí. Vhod mohou přijít různé typy konvertibilních konstrukcí (ať již překlápěcích, nebo s odnímatelným displejem) a samozřejmě také dotykové obrazovky. Právě dotykové ovládání se může stát v kombinaci se stylusem (dotykovým perem) neocenitelným pomocníkem pro psaní poznámek, kreslení náčrtů nebo práci s obrázky, fotkami či jinou grafikou. Některé přenosné počítače dokonce umožňují přenášet pero přímo uvnitř zařízení, takže tolik nehrozí jeho ztráta. Pokud se předpokládá i připojování monitoru a dalších periferií, měli bychom zohlednit i konektorovou výbavu. Velkou výhodou je v tomto případě všestranné rozhraní USB-C, které však stále nemusí být samozřejmou součástí výbavy všech notebooků. Hodit se jistě bude i dostatek klasických USB portů a možná i čtečka paměťových karet. Využití najdou také moderní bezdrátové technologie v čele s Wi-Fi 6 nebo Bluetooth v nejnovější páté generaci. Na žákovských a studentských počítačích se v drtivé většině případů setkáme s operačním systémem Microsoft Windows. Nemusíme však být odkázání jenom na tento systém. Alternativou jsou zejména platformy MacOS od společnosti Apple (ten je výsadou notebooků řady MacBook, MacBook Air či MacBook Pro) a stále častěji i Google Chrome OS (jehož využití pro školství se díky některým vlastnostem v čele s jednoduchým ovládáním přímo vybízí).

Nezapomínejte na ergonomii

Ve všech případech bychom měli pamatovat také na ergonomii pracoviště, která může být zejména u notebooků o něco komplikovanější než u stolních počítačů. Pro delší práci s počítačem, zejména na stabilním místě, jako je dětský pokoj nebo třeba internát, by tak mohlo být vhodné zauvažovat minimálně nad dokoupením externí myši (a třeba i klávesnice). Samostatnou kapitolou jsou kvalitní židle, vhodně zvolený stůl a správně vyřešené osvětlení…

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz